Zrozumieć Bułgarię

Orient po słowiańsku

kobiety tańczące horo w bułgarskich strojach narodowycg

Znaczenie kolorów w bułgarskim hafcie

Chcielibyście wiedzieć, co oznaczają poszczególne symbole i kolory użyte w bułgarskim, tradycyjnym hafcie?
Dawniej haft nie tylko służył do ozdoby, lecz również niósł swój przekaz – ważny był każdy element- od użytych kolorów, po symbole, niekiedy mówi się wręcz o „tajnym kodzie” użytym w bułgarskim hafcie.
Zaczniemy od symboliki kolorów.
Kolor czerwony – symbolizuje krew i ogień, życie, płodność oraz ziemię Chroni przed siłami zła, przed urokami i zaklęciami. Czerwień kojarzy się z męską siłą i odwagą, a dla kobiet – płodnością i witalnością.
Kolor zielony – symbolizuje przyrodę, zdrowie i młodość, odradzającą się naturę i nadzieję.
Kolor żółty lub „złoty” – jest symbolem słońca i światła, boskości i świętości, moralnej czystości i miłosierdzia, dobrobytu i bogactwa.
Kolor biały – w zależności od regionu może symbolizować czystość, prawdę, niewinność – (np. region Wschodnich Rodopów – białe elementy u panny młodej), lub rzadziej – śmierć – w rejonie Strandży przez wieki żałoba była kojarzona z kolorem białym, ponieważ hajducy, którzy szli na szubienicę, byli ubrani w białe koszule.
Kolor niebieski reprezentuje niebo, przestrzeń i wodę. Uosabia prawdę i zaufanie, czystość, spokój i kontemplację. Połączenie czerwieni z niebieskim ma symbolizować połączenie nieba z ziemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *