Zrozumieć Bułgarię

Orient po słowiańsku

kieliszek nalewa wino-wino bułgarskie -wino czerwone

Jednym z najmniej odkrytych przez Polaków skarbów Bułgarii jest bułgarskie wino. Tak! Wino – ktoś powie, ależ nie – znam bułgarską Sofię, Kadarkę, Warnę czy też Cote. Tak moi drodzy – niestety w świadomości Polaków w dalszym ciągu pokutuje mit nienajlepszej jakości wina bułgarskiego, podczas, gdy wina bułgarskie są w rzeczywistości  jednymi z najlepszych w Europie.

kieliszek nalewa wino-wino bułgarskie -wino czerwoneJednak tak naprawdę nie znamy bułgarskich win – w ciągu ostatnich lat ta tendencja trochę się zmienia na lepsze – w naszej świadomości pojawia się coraz więcej bułgarskich nazw, cenione bułgarskie wina to m.in: – Melnik, Cabernet Sauvignon, Mavrud, Mecza Kryw (Niedźwiedzia Krew), Tcherga i Katarzyna. Przedstawione wina mają zróżnicowany smak i aromat – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.  Na różnorodność bułgarskich win wpływ mają nie tylko uprawiane szczepy, lecz również różnorodność klimatyczna. Znana ze swojego niezwykłego klimatu i doskonałego szczepu jest  miejscowość Melnik.  Wina z okolic y Melnika, są uważane za jedne z najsmaczniejszych, dlatego warto wziąć pod uwagę odwiedzenie tego urokliwego miasteczka w czasie planowania wakacji w Bułgarii.

Winiarstwo ma w Bułgarii wielowiekową tradycję, dlatego do kultury Bułgarii na stałe weszły zwyczaje  związane z uprawą winorośli

Jednym z pięciu wyodrębnionych rejonów uprawy winorośli w Bułgarii jest Tracja – to stąd według wierzeń pochodził mityczny bóg wina – Dionizos. Z winiarstwem łączy się również wiele tradycji, wierzeń i obyczajów, które do dziś dnia są kultywowane w Bułgarii – takich jak np. Трифон Зарезан (Dzień Świętego Tryfona) znany również jako Bułgarskie święto wina, które przypada w ten sam dzień co Walentynki. Tego dnia właściciele winnic przycinają pędy winorośli i skrapiają je święconą wodą, co ma zapewnić im urodzaj. Z odciętych gałązek plotą sobie wianki, które zarzucają sobie na szyję lub na ramiona. Świętowanie rozpoczyna się nabożeństwem w cerkwi, a później barwny korowód udaje się na winnice. Świętowaniu towarzyszą śpiewy, tańce i degustacja wina. Niektórzy badacze uważają, że opisane powyżej święta mają swoje korzenie w starożytnych dionizjach.

Osobom, które chciałyby bardziej zgłębić temat bułgarskich win i równocześnie pogłębić swoją wiedzę, polecam wydany niedawno w Bułgarii niewielki przewodnik o winach bułgarskich – КА&ТА 2020. Ta niewielka i niedroga książeczka, o fioletowej okładce, zawiera dużo informacji. Dzięki użytym bardzo prostym symbolom, pomoże również osobom nieznającym języka zorientować się wśród różnorodności bułgarskich win.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *