zdjęcie profilowe Natalia

Nazywam się Natalia Baraniewicz. Jestem bułgarystką i tłumaczem języka bułgarskiego.

Od lat jestem zakochana w Bułgarii. Moją misją jest przybliżyć jak największemu gronu czytelników specyfikę Bułgarii oraz język bułgarski. Moją pasją jest nauczanie języka bułgarskiego i opowiadanie o Bułgarii. Uwielbiam odkrywać niepoznane zakątki Bułgarii, śpiewać i tańczyć хоро [horo].

Jakie są początki tego bloga

Wszystko zaczęło się w pociągu… kiedyś, gdy pracowałam już jako tłumacz przysięgły odbywałam podróż służbową do Poznania. W pociągu czytałam najnowszą powieść Zacharego Karabashlieva  – tytuł w cyrylicy zaciekawił moich współtowarzyszy podróży. Zaczęliśmy rozmawiać – oczywiście o Bułgarii.  Czas podróży upłynął nam bardzo szybko. Za chwilę był już Poznań. Moi towarzysze zachęcili mnie do stworzenia tego bloga – na którym mogliby poczytać o Bułgarii, tej niezwykłej, tajemniczej, niby znanej a nieznanej  Polakom krainie na Półwyspie Bałkańskim. Na tym Blogu opisuję subiektywnie Bułgarię, staram się ją przybliżyć moim czytelnikom i zrozumieć. Czy da się Zrozumieć Bułgarię – ja uważam, że to możliwe. do tego jednak potrzeba kontekstu i ciekawości poznania. Moim czytelnikom oprócz kontekstu historycznego, kulturowego lecz również ciekawostek, pięknych miejsc czy nawet przepisów kulinarnych staram się przybliżyć również język bułgarski.

Nauka języka bułgarskiego 

Jak to już w moim życiu bywa, zajęłam się nauczaniem języka bułgarskiego troszkę przypadkowo. Zgłaszało się do mnie wiele osób pytając, gdzie i w jaki sposób można uczyć się w Polsce języka bułgarskiego – jednak jeszcze wtedy możliwości nie było tak wiele. W Polsce brakuje podręczników które umożliwiałyby samodzielną naukę, na rynku zaś brakuje nowszych słowników bułgarsko-polskich. Osoby, które się do mnie zgłaszały cechowała zawsze ogromna miłość do Bułgarii, a chęć nauki wynikała właśnie z chęci lepszego Zrozumienia Bułgarii.

Na ich prośbę zaczęłam prowadzić lektorat, odkrywając równocześnie, że nauczanie języka bułgarskiego jest moją pasją. Uwielbiam uczyć

i słuchać jak moi uczniowie coraz lepiej radzą sobie językowo, słucham ich opowieści dotyczących ciekawych ludzi i miejsc odkrytych w Bułgarii, a również różnych językowych „wpadek”. Przez lata udało mi się wypracować swój własny model nauczania, który daje niesamowite efekty i radość obu stronom. Swój program zawsze dostosowuje do moich uczniów i ich potrzeb, zaś moi uczniowie z czasem stają się moimi prawdziwymi przyjaciółmi.

Materiały do nauki – grupy do nauki j. bułgarskiego na FB

Z myślą o nich stworzyłam grupkę na FB do nauki j. bułgarskiego pod nazwą Zrozumieć Bułgarię od podstaw – sądziłam, że będzie w niej tylko kilka osób – moich uczniów, jednak popularność grupki  mnie zaskoczyła. W ciągu kilku dni zgłosiło się kilkaset osób! Większość z nich uczy się samodzielnie j. bułgarskiego z pasji. Po chwili okazało się, że zgłasza się również dużo osób średniozaawansowanych, zaawansowanych jak również native speakerów, którzy chcą pomóc rozwijać grupki – dla nich powstała nowa grupa W pełni  Zrozumieć Bułgarię.

W nowej odsłonie bloga, którą mam przyjemność Wam zaprezentować, utworzyłam nową sekcję – Nauka j. bułgarskiego – w niej możecie znaleźć materiały do samodzielnej nauki języka bułgarskiego oraz czytelne opracowania gramatyczne stworzone pod osoby polskojęzyczne.

Życzę miłej lektury.